Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada ilaç fiyatlarında kur artışı yapıldığı bildirildi. Buna göre tüm ilaçlar Euro kuru güncellemesine göre yüzde 37,42 oranında zamlandı.

Yapılan zamma ilişkin açıklama yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ilaç fiyatlarının kur artışı sebebiyle Euro kuru güncellenmesi baz alınarak yüzde 37,43 zamlandığını, 2022 için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 avro değerinin ise 4,5786 liradan 6,2925 liraya çıkarıldığını belirtti.

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’inci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 15,80 TL ve 8,26 TL değerleri, ilgili karar kapsamında avro değerinde yapılan değişiklik oranında yükseltilerek 21,71 TL ve 11,35 TL olarak güncellenirken, geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının ise mevcut depocuya satış fiyatının eski avro değerine bölündükten sonra yeni avro değeriyle çarpılmasıyla hesaplanacağı öğrenildi.

5 Gün Sonra Zamlı Fiyatlardan Satılacak

İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası ilaç kurunun 6,40 seviyesinde sabitlenmesini ve yıl içinde bir kez daha güncelleme yapılması talep edilirken, 5 gün sonra geçerli olacak zamma  milletvekillerinden de tepki geldi.

İlaçlara yapılan zamma tepki gösteren CHP Milletvekili Mehmet Göker, “Tüm ilaçlara %37.43 oranında zam geldi!” ifadelerinde bulunurken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da “AKP demek zam demek. AKP demek millete zulüm demek. Yandaşları ve 5’li çeteyi zengin etmek için milletin cebine el atan organize kötülük şebekesinin adıdır AKP” sözleriyle tepkisini gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz