Türk Bilim İnsanlarından Tarihe Geçecek Araştırma

Türk bilim insanları tarafından yapılan ‘Kök Hücre Nakli Sonrası Kanseri Yenen Kadınlarda Gebelik Sonuçları’ araştırması sonuçlandı. Buna göre kök hücre nakli gerektiren kanserleri yenen kadınların çocuk sahibi olabileceği açıklandı. 

Türk bilim insanlarınca yapılan ‘Kök Hücre Nakli Sonrası Kanseri Yenen Kadınlarda Gebelik Sonuçları Araştırması’ sonuçları, Europen Review for Medical and Pharmacological Sciences’ adlı uluslararası hakemli bilimsel dergide yayımlandı. 

OTOLOG NAKİLLERDE BAŞARI ORANI FAZLA

Araştırma sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Dünya Aferez Birliği Başkanı ve Transplantasyon ve Hücresel Tedaviler Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, klinik araştırmanın kök hücre nakli sonrasında kan, lenf bezi ve kemik iliği kanserini yenen doğurganlık çağındaki 86 kadın hasta ile gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Otolog nakil adı verilen ve kişinin kendinden yapılan kök hücre nakli ardından gebe kalma oranlarının ‘allojenik nakli’ ismi verilen kardeş, akraba, akraba dışı başka kişilerden yapılana nakillere oranla daha yüksek olduğunun tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Altuntaş, “gebe kalan hastaların yüzde 86’sının otolog kök hücre nakilleri, yüzde 14’ünün allojenik kök hücre nakli olduğunu tespit ettik” ifadelerinde bulundu.

BİRDEN FAZLA ÇOCUK SAHİBİ OLABİLMELERİ MÜMKÜN

Kan ve kemik ilini kanserlerine göre lenf bezi kanseri hastalarında ise gebe kalma oranlarının daha yüksek olduğunu ekleyen Dr. Altuntaş, gebe kalan kadınların yüzde 57’sini ise Hodgkin lenfoma hastalarının oluşturduğunu söyledi.

Hodgkin lenfomalı hastaların kanseri yendikten ve kök hücre nakli olmalarının ardından da gebe kalıp çocuk sahibi olabileceklerini belirten Altuntaş, birden fazla çocuk sahibi olabildiklerinin de saptandığı sonucuna varıldığını bildirdi.

Öte yandan Dr. Altuntaş araştırmadaki kadın hastaların yüzde 20’sine yakınının başarılı gebelik, sağlıklı doğum ve hatta birden fazla doğum gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz