Kovid-19 pandemisi yeni bir diyabet tipinin oluşmasına neden oldu. Buna göre enfeksiyon öncesinde diyabet tanısı bulunmayan hastalarda da diyabet belirtilerinin görülmeye başlandığı öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, Kovid-19 geçiren hastalarda tip-2 diyabet olma durumunda hastalığın daha ağır seyrettiğini belirtti. Hastaneye yatma olasılıkları ve yoğun bakıma olan ihtiyaçların da diyabeti olmayanlara göre daha fazla olduğunu söyleyen Aydın, bunun nedeninin diyabetin bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık olması olduğunu ekledi.

Kovid-19’un tek başına ağır bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Hasan Aydın, üzerine Kovid-19’un eklenmesi ile de hastalığın çok daha ağır seyrettiğinin altını çizdi.

Öte yandan ABD’li bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına da dikkat çeken Aydın, Kovid-19 geçiren 181 bin hastayla hastalığı geçirmeyen bir grubun karşılaştırıldığını, çalışmadan elde edilen verilere göre Kovid-19 geçirenlerde geçirmeyenlere oranla diyabet görülme riskinin yüzde 40 arttığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz