Uzmanından Uyarı- Cinsel Yolla Bulaşıyor

Cinsel yolla bulaşan virütik hastalıkları içerisinde HPV virüs enfeksiyonlarının en fazla görülen hastalıkları oluşturduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi İrem Küçükyıldız, HPV’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Sivas Cumhuriyet Üniversite Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İrem Küçükyıldız, Human Papilloma Virüs (HPV)’nin seksüel geçişli enfeksiyonların en sık sebebi olduğuna dikkat çekti. 

HPV virüsünü geçirme oranının 45 yaşına kadar yüzde 80-90 arasında olduğu bilgisini paylaşan Küçükyıldız, bulaşmanın ise genel olarak cinsel yol ile olduğunu belirtti. 

Cinsel bulaşın gerçekleşmesi için cinsel ilişkinin gerekmediğini söyleyen Küçükyıldız, cinsel olmayan yollarla da bulaş olabileceğini ekleyerek, özellikle anneden bebeğe Vertikal geçişin çok sık olduğunun altını çizdi.

Öte yandan serviks kanserinin kadınlarda en fazla jinekolojik kanser türü olduğu bilgisini veren Dr. Küçükyıldız, serviks kanserinin ise yüzde 99.7’sinde yüksek riskli HPV saptandığını, kanserden korunma yollarının ise HPV aşıları ve serviks kanseri tarama programları olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz