Çocukluk çağında obezitenin ciddi etkilere yol açabileceğine ilişkin uyarıda bulunan Prof. Dr. Gamze Varol, kirli gıda tüketiminin erken yaşta ergenliğe neden olduğunu söyledi. 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, son yıllarda artış gösteren çocukluk çağındaki obeziteye ilişkin önemli uyarılarda bulundu. 

Bazı kirli gıdaların içerisinde bulunan endokrin bozucu birtakım kimyasallar olduğunu belirten Varol, obezitenin özellikle pandemi sürecinde hem dünyada hem de Türkiye’de artış gösterdiğini belirtti. 

MEVSİM SEBZE-MEYVELERİ TÜKETİLMELİ

Fast food tüketimi yerine mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Varol, çocukluk çağında kaliteli ve dengeli beslenmenin, erişkinlik döneminde de yaşamı olumlu yönde etkilediğini söyledi. 

Fast food beslenmenin insan sağlığının yanı sıra endokrin sisteme, çocukların büyümesine, gelişmesine, erişkinlerin de ileriki dönemlerde hormonal sorunlar yaşayabileceğine sebep olabildiğine dikkat çeken Varol, özellikle bu tür besinlerin çocuklarda erken yaşta ergenliğe girilmesine de neden olabildiği bilgisini verdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz