Uzmanından Uyarı: Gizli Tüberküloza Dikkat

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü dünyada 2 milyar kişinin gizli tüberküloz taşıyıcısı olduğu bilgisini paylaşarak, Türkiye’de de nüfusun yüzde 10 ila 30’unda gizli tüberküloz olduğunu belirtti.

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü sebebiyle Antalya’da düzenlenen Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde konuşan ve gizli tüberküloz vakalarına dikkat çeken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyada 2 milyar, Türkiye’de ise nüfusun yüzde 10 ila yüzde 30’unun gizli tüberküloz taşıyıcısı olduğunu söyledi.

Tüberküloz (verem) denildiğinde herkesin bildiği hastalık olduğunu fakat gizli tüberküloza ilişkin çoğu kişinin bilgi sahibi olmadığını belirten Özlü, gizli veremin hastalık olmadığını ve bu virüsü taşıyan kişilerin ise sağlıklı olduğunu ekledi.

NASIL ÖĞRENİLİR?

Gizli tüberkülozda, geçmişte verem mikrobunu alan ve vereme sebep olan bakterinin vücuda yerleşerek, belli odaklarda canlılığını sürdürdüğü bilgisini veren Özlü, bu kişilerin bulaşa sebebiyet vermediğini fakat bazılarında enfeksiyonun seyri sırasında aktif verem hastası olabileceğinin altını çizdi.

Cilt testleri veya bazı kan testleri yapılarak kişinin öncesinde verem mikrobu ile karşılaşıp karşılaşmadığının öğrenildiğini de ekleyen Özlü, bu sayede gizli taşıyıcıların topluma virüs bulaşmasını engellemenin de mümkün olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz