Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, dünyada erişkin nüfusun yüzde 27’sininin hipertansiyon hastası olduğunu belirterek, Türkiye’de ise hipertansiyon oranının dünya ortalamasının üstünde olduğuna vurgu yaptı. Sanılanın aksine ülkemizde yüksek tansiyonun kadınlarda daha sık görüldüğüne ilişkin de bilgilendirmede bulundu.

Dünyada 1,5 milyar hipertansiyon hastasının olduğu kayıtlarda yer alsa da bu rakamlar her gün artış göstermeye devam ediyor. Avrupa Kardiyoloji Derneği ve Türk Kardiyoloji Derneği kılavuzlarına göre kan basıncının 140/90 mmHg’nin üzerinde olması, tansiyon hastalığı olarak değerlendirilse de Amerikan Kardiyoloji Derneği’nin son kılavuzuna göre 130/80 mmHg basıncın üstünün hipertansiyon olarak kabul edildiği duyuruldu.

HİPERTANSİYON OLUŞUMUNA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Özen, yüksek tansiyonunun nedeni bilinmese de kalıtım, aşırı tuz kullanımı, yaş artışı, ırk, cinsiyet, stres, sigara, fazla kilo, hava kirliliği, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi faktörlerin sorunun oluşumunu kolaylaştırdığının altını çizdi.

Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığının dünya ortalamasından daha yüksek olduğunu ekleyen Dr. Özen, ülkemizde hipertansiyon sıklığının yüzde 25-32 arasında seyrettiğini, hipertansiyon kontrolünün ise yüzde 16,4-28,7 arasında değiştiğini belirtti.

Kadınlarda yüzde 10 daha fazla yüksek tansiyon sorunu ile karşılaşıldığı bilgisini de paylaşan Özen, hipertansiyonun kalıtsal olabileceğine de vurgu yaparak, yaşam tarzı seçimler, ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olan pek çok kişinin hipertansiyondan korunmasını sağladığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz