Uzmanlardan Yumurta Uyarısı- Zehirlenebilirsiniz

Uzmanlar gübre bulaşmış veya kirlenmiş yumurtalardan uzak durulması gerektiğine vurgu yaparak olası zehirlenmeler konusunda uyarıda bulundu. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Denli, gübre bulaşan veya kirlenen yumurtaların o şekilde ve tam pişirilmeden tüketilmesi halinde gıda zehirlenmelerine yol açtığını belirtti. 

Sahip olduğu protein açısından son derece zengin bir gıda olan yumurtanın özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Muzaffer Denli, kirli ve gübre bulaşan yumurtaların organik yumurtayla ilgisi olmadığının altını çizdi.

Kirlenmiş yumurtaların tüketiciyi kandırmaya yönelik bir durum olduğuna dikkat çeken Dr. Denli, kabukta ise özellikle ‘salmonella’ denilen bakterinin bulunduğunu ekledi. 

Salmonella Bakterisi Nedir?

‘Enterobacteriaceae’ familyasında bulunan çubuk şeklindeki salmonella bakterisi, 2 bin alt tipine yakın insanda hastalığa sebep olmaktadır. Bazen salgınlarla seyredebilen hastalıklara yol açabilen bu bakteri, salmonella typhi (tifo) ve salmonella paratyphi (paratifo) yalnızca insanlarda enterik ateş (tifo, paratifo) şeklinde isimlendirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz