5 Nisan’da İngiltere’de görülmeye başlanan gizemli hepatit virüsü, sonrasında Avrupa, Orta Doğu ve Amerika’da 11 ülkeye yayıldı. Oluşum nedeni henüz belirlenemeyen virüsün Kovid-19’un ardından yeni bir küresel salgın iddialarına konu olacağı konuşuluyor.

Konuya ilişkin açıklama Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi. İlk vakanın 5 Nisan’da İskoçya’da 10 yaş altı 10 çocukta tespit edildiği bilgisini veren DSÖ, 8 Nisan’da ise İngiltere genelinde yayılarak 64 çocuğa daha virüsün bulaştığını bildirdi.

Bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İsrail ve ABD’ye de yayılan hepatit virüsü, 21 Nisan itibariyle ise İngiltere’den 114, İspanya’dan 13, İsrail’den 12, ABD’den 9, Danimarka’dan 6, İrlanda’dan 2, Hollanda ve İtalya’dan 4’er, Norveç ile Fransa’dan 2’şer ve Belçika’dan 1 hepatit vakasının DSÖ’ye rapor edildiği öğrenildi.

Şimdiye kadar nedeni bilinmeyen hepatit virüsünün en az 169 çocuğa bulaştığı belirtilirken, bir kişi ise virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

BELİRTİLERİ NELER

Çoğunlukla 1 ay ile 16 yaş aralığındaki çocuklarda görülen hepatit virüsünün genel belirtileri arasında karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, çoğu vakada ise yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan DSÖ verilerine göre vakaların 74’ünde adenovirüs, 20’sinde Kovid-19, 19’unda ise hem adenovirüs hem Kovid-19’a rastlandığı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz