Yeni Salgın Uyarısı- Vakalar Hızla Artıyor

Aşırı kaşıntıya neden olan uyuz hastalığı vakalarında ciddi boyutta artış yaşandığını belirten uzman doktor İlker Erden, uyuz hastalığının son 15-20 yılda bir salgın olabileceğine dikkat çekti.

Son birkaç ay içerisinde kaşıntı nedeniyle hastanelere yapılan başvurularda artış gözlendiğini söyleyen Dermatolog Uzm. İlker Erden, Türkiye’de de son yıllarda büyük oranda uyuz vakalarının arttığı bilgisini verdi.

Uyuzun tüm dünyada salgın halinde gözüktüğünün altını çizen Dr. Erden, bu hastalığın insan derisi altında yaşamakta olan, tüneller kazarak gezen parazit kaynaklı yaşandığını ekledi.

Hastaların kaşıntılarının çok şiddetli olduğunun altını çizerek uyuzun 15-12 yılda bir tüm dünyada salgın halinde gözükebileceğini vurguladı. Erkek-kadın ayrımı yapmadan toplumun her kesiminde gözüktüğünü de belirten Dr. Erden, özellikle toplu yaşam alanlarının olduğu yerlerde, yurtlarda, otellerde, tatil yerlerinde bulaşma riskinin daha fazla olduğunu söyledi.

UYUZ NASIL BULAŞIR?

Uyuza neden olan parazitin evcil hayvanlardan veya doğadan değil de, yalnızca insandan insana bulaştığına vurgu yapan Dr. Erden. Uyuzun bulaşması için aynı kıyafetlerin giyilmesinin dışında temas halinde olmak kaydıyla, aynı ortamda bulunulmasının yeterli olacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz