Yeni Varyant Dünyayı Endişelendirdi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yeni varyantın daha bulaşıcı ve ölümcül olacağına ilişkin uyarıda bulundu. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği’nde yeni bildirimlerin olduğunu belirterek, ‘Deltamicron’ isimli bir varyantın söz konusu olabileceğini söyledi. 

Salgının tehdit oluşturmaya devam ettiğine değinen Şener, Omicron varyantının Delta ile kombinasyonu gibi bir kavramın söz konusu olduğunu ekledi. Başta Fransa olmak üzere Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerinden konuya ilişkin bildirimler geldiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi, dünya genelinde yeni ve karma varyantların gündemde olduğu bilgisini verdi. 

Türkiye’nin yaşadığı şanslı atmosferin ise iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Şener, yatan hasta ve yoğun bakım hastalarında azalma olsa da salgının Türkiye dahil dünyanın geneli için ciddi bir tehdit olmaktan çıkmadığını ekledi. 

Delta ve Omicron varyantlarının birleşiminin yeni bir varyant olup olmadığına ilişkin Dünya Sağlık Örgütü tarafından çalışmaların devam ettiğini ifade eden Şener, DSÖ’nün bu konuyu izleme altına aldığını ve en korkulan şeyin Delta kadar öldürücü, Omicron kadar bulaşıcı bir varyant olduğunu söyledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz